طلاق عاطفی و راه های درمان آن

.
سوال بسیاری از افرادی که در رابطه ای عاطفی و مشترک هستند این است که چه زمانی طلاق عاطفی بین زوجین به وجود می آید؟
.
💔 زمانی که همسران احساس می‌کنند از کنار هم نشستن و از کنار هم بودن لذت نمی‌برند و هر کدام گوشه‌ای از خانه مشغول کاری می شوند ، این اولِ راهی است که اگر برای بهبود آن هیچ تلاشی نشود ، آخر آن طلاق است .
.
💔 وقتی فضای خانه سردتر از زمستان می‌شود ، طوری که حتی گرمای عشق اولیه‌ای که بین زوجین بوده هم نمی‌تواند گرمابخشی برای آن باشد ، زنگ خطر طلاق عاطفی است .
.
💔 در طلاق عاطفی ، همسران از زندگی مشترک جدا می شوند و تنها به داشتن یک سقف مشترک بسنده می‌کنند . تنها وجه اشتراکی که به عنوان همسر بین آن ها وجود دارد زندگی در یک خانه است اما از عشق و محبت دوطرفه و مشترک خبری نیست .
.

و اما راه درمان طلاق عاطفی چیست ؟
.
.
مهارت گوش دادن ؛ دشمن طلاق عاطفی
.
اولین راه درمان طلاق عاطفی تقویت مهارت گوش دادن است . یکی از مهم ترین دلایل مشاجره بین زوجین نداشتن مهارت گوش دادن است . در واقع گوش دادن صحیح به صحبت های همسرتان یکی از راه های حل اختلافات زناشویی بین شما خواهد بود . زمانی که از مهارت صحیح گوش دادن بی بهره ایم نمی توانیم نیاز ها و خواسته های دیگری را به خوبی بشناسیم . در این شرایط به دنبال فرصتی برای به کرسی نشاندن نظرات خود هستیم . می خواهیم متکلم وحده باشیم و نظرات و خواسته های خود را بیان کنیم و دیگری را نادیده بگیریم . یکی از مهم ترین راه های درمان طلاق عاطفی ارزش و احترام قائل شدن برای همسر است . چه احترامی بالاتر از آن که صحبت های او را با گوش جان پذیرا باشیم؟
.
.
صداقت ؛ اصلی ترین رکن زندگی زناشویی
.
یکی از مهم ترین اصول زندگی زناشویی صداقت است . صداقت سبب ایجاد رابطه ای گرم ، صمیمی و بر پایه اعتماد بین زوجین می شود . زمانی که در رفتار و گفتار خود صداقت داشته باشیم یکی از اصلی ترین راه های درمان طلاق عاطفی را پیش گرفته ایم . ابراز علاقه مردان ، زنان را تحت تاثیر قرار می دهد . زمانی که یک مرد صداقت را چاشنی گفتار خود کند و از محبت کردن به همسر خود غافل نشود راه را به روی طلاق عاطفی بسته است . احساس قدرتمند بودن به مردان عزت نفس می دهد . اگر خانم ها در بیان مسائل با مردان صداقت داشته باشند و نظر آن ها را محترم شمارند این نیاز ارضا می شود و روابط گرم و صمیمی خواهند شد .
.
.
فاصله گرفتن موقت
.
گاهی شاهد اولین جرقه های طلاق عاطفی هستیم. لازم است زن و مرد موقتا از یکدیگر فاصله بگیرند. همه ما انسان ها نیاز به فضا و تنهایی داریم. در این میان یکی از زوجین می تواند به مسافرت برود و دیگری در منزل بماند. تنهایی به ما کمک می کند خود را بازسازی کنیم. در تنهایی عمیق تر به مسائل و مشکلات فکر می کنیم. ضمن این که با ذهنی آزاد و اشتیاق دو چندان به سوی یکدیگر بازخواهیم گشت. به طور کلی زمان و زمان دادن در بسیاری از موارد حلال مشکلات به خصوص درمان طلاق عاطفی است.

.
.
دید منفی خود را عوض کنید
.
این احساس که گذراندن زندگی با طرف مقابل پوچ و عبث است. طرف مقابل درک درستی از شرایط ندارد. این دیدگاه که همسر ما هیچگاه اصلاح نخواهد شد باعث جلوگیری از درمان طلاق عاطفی می شود.
بسیاری از ما به دنبال فرشته نجات هستیم . نمی خواهیم رفتار های ناپسند خود را ترک کنیم . نمی خواهیم تن به تغییر و درمان دهیم . این ها مصادیق کوچک نزدیک شدن به طلاق عاطفی است . بایستی این نکته را در نظر گرفت که ازدواج یک پدیده دو طرفه است . افراد باید مکمل یکدیگر باشند . همانطور شانه خالی کردن از مسئولیت ها توسط ما چیزی را حل نخواهد کرد . بر دوش کشیدن بار تمام مشکلات توسط ما نیز چاره ساز نیست .
.
.
کودک باشید!
.
ما برای زندگی زناشویی نیازمند مهارت هستیم . متاسفانه بعضا بدون داشتن هیچ مهارتی وارد زندگی مشترک می شویم . به یک کودک نوپا دقت کنید . همه چیز را در جهت رسیدن به هدفش که همان راه رفتن است به کار می برد . ممکن است هزاران بار زمین خوردن را تجربه کند . هرگز ناامید نمی شود و به تمرین و تکرار ادامه می دهد . شما نیز کودک باشید ! در جهت یادگیری مهارت های زناشویی مصمم باشید . برای درمان طلاق عاطفی تمام تلاش خود را به کار بگیرید . از زمین خوردن ها نهراسید .
.
.
مرور خاطرات
.
در بالا اشاره کردیم که گاهی یک ازدواج با حرارت و شور زیادی آغاز می شود . ممکن است در ابتدا تماما ایده آل باشد اما منجر به طلاق عاطفی شود . یک کاغذ و قلم تهیه کنید . تمام خصوصیات مثبت همسرتان را در آن یادداشت کنید . تمام ویژگی هایی که در ابتدا باعث شده بود شما شیفته او شوید را یادداشت کنید . از عکس ها و فیلم ها غافل نشوید و خاطرات زیبای تان را مرور کنید .
گاهی ما علاقه خود را زیر بار مشکلات و روزمرگی ها دفن می کنیم . اگر این علاقه را بازیابی کنیم دل سردی ما از بین می رود . ممکن است مشکل شدیدی نیز وجود داشته باشد که دلیل طلاق عاطفی ما باشد . در این حالت با علاقه واشتیاق بیشتری به دنبال حل مشکل بر میاییم .
.
.
دخالت ممنوع!
.
بعضا یکی از اصلی ترین دلایل طلاق عاطفی دخالت بی جای دیگران در روابط ماست . دیگران صرفا یک رویه از زندگی ما می بینند . آن ها برساس این ظواهر قضاوت می کنند و برای ماتصمیم می گیرند . هیچ کس برای شما دلسوز تر از خودتان نیست . ضمن این که اگر حتی فردی از روی علاقه و دلسوزی در مسائل شما دخالت می کند اطلاعات و بینش کافی را ندارد تا راهکار مناسبی ارائه دهد .
ما می توانیم از تجربه سایرین بهره ببریم . اما فراموش نکنید کسی که می تواند مستقیما به ما راهکار ارائه دهد تراپیست ماست . پس در برخورد با دیگران تماما حرمت ها و خط قرمز هایتان را مشخص کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای فالوده محفوظ است. © 2024 | توسعه و پشتیبانی توسط رویال کد