زن‌ها از یک رابطه عاطفی چه می‌خواهند؟

خواسته زنان در رابطه عاطفی : کارشناسان تحقیقات متعددی درمورد روابط عاطفی زنان و روش‌های حفظ رابطه سالم در بلندمدت داشته‌اند. در بررسی‌های اخیر، خواسته‌های زنان ۱۸ تا ۷۵ ساله از مردان، مورد تحقیق قرار گرفته است. جالب است بدانید که ویژگی‌هایی که زنان در شریک عاطفی، دوستان مذکر و به‌طور کلی مردان جست‌وجو می‌کنند، تفاوت چندانی با ویژگی‌های دوست ایده‌آل و همجنس‌شان ندارد. این نشان می‌دهد که هر رابطهٔ مطلوب و موفقی نیازمند اصولی بنیادین مانند صداقت است. با فالوده همراه باشید تا ببینیم زن‌ها به‌جز صداقت، از یک رابطه عاطفی چه می‌خواهند؟

خواستهٔ زنان از شریک عاطفی‌شان چیست؟
زنان به مردانی که تمام وقت خود را صرف اثبات و نمایش مردانگی، قدرت و جذابیت‌شان می‌کنند نیازی ندارند، بلکه جذب مردانی می‌شوند که آنها را همان‌طور که هستند می‌پذیرند، رفتاری منصفانه دارند و به برابری زن و مرد در رابطه معتقدند. و صد البته،خوب می‌دانند که چطور شعلهٔ عشق را زنده نگه دارند.

هیچ معیار قابل‌اعتمادی برای یافتن بهترین شریک عاطفی وجود ندارد. حتی دقیق‌ترین الگوریتم‌های سایت‌های همسریابی هم قادر به پیش‌بینی قلب آدمی نیستند.

حتی اگر طرف مقابل‌تان، تمام ویژگی‌های ذهنی مطلوب را داشته باشد باز هم هیچ تضمینی برای ایجاد کشش و ارتباط موثر میان شما وجود نخواهد داشت، یا ممکن است که یکدیگر را در زمانی ملاقات کنید که یکی از شما آمادگی ورود به رابطهٔ عاطفی را نداشته باشید.

با این وجود، شناخت ویژگی‌هایی که دوست دارید در شریک عاطفی‌تان ببینید در شکل‌گیری و تقویت یک رابطه موفق، نقش دارد. با این آگاهی می‌توان اولویت‌های مهم رابطه را شناخت و در ورود به آن موفق عمل کرد.

ویژگی‌هایی که زنان بیشتر به آنها گرایش دارند و از مردان زندگی‌شان می‌خواهند به سه گروه کلی تقسیم می‌شوند:

پایبندی به اخلاق (از تمام مردان می‌خواهند)؛
حساسیت‌ و دقت در رابطه (از دوستان مذکر و شریک عاطفی خود می‌خواهند)؛
صمیمت ارضاکننده (از شریک عاطفی خود می‌خواهند).

۱. پایبندی به اخلاق چیست؟

احترام متقابل ازجمله مهم‌ترین خواسته‌های انسان در رابطه است. زمانی که احترام میان طرفین رابطه از بین می‌رود، تقریبا امکان ادامهٔ آن به صفر می‌رسد. زنان از طرف مقابل‌شان انتظار احترام دارند و این احترام باید درست شبیه به همان احترامی باشد که یک مرد به همجنس خود می‌گذارد.

زمانی که یکی از طرفین رابطه از احترام کافی برخوردار نباشد یا تحت سلطهٔ طرف دیگر باشد، دیر یا زود رابطه از هم می‌پاشد. در رابطهٔ عاطفی، حتی زمانی که از شریک عاطفی خود عصبانی یا ناامید هستید، نباید حرمت‌ها را از بین ببرید. ازجمله ویژگی‌های مهمی که زنان در حوزهٔ اخلاق از مردان انتظار دارند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

ارتباط شفاف
شفافیت دائمی در رابطه از ضروریات یک رابطه موفق است. زمانی که ابعاد رابطه مشخص باشد و در آن شفافیت دیده شود، امکان توسعه و پیشرفت هم وجود خواهد داشت.

صداقت
صداقت از ویژگی‌های مهم هر رابطه است که در صورت فقدان، امکان شکل‌گیری رابطه‌ای موفق، صفر خواهد بود. هرگز در رابطهٔ عاطفی خود به‌گونه‌ای رفتار نکنید که طرف مقابل‌تان به شما شک کند.

اعتماد کردن و قابل‌اعتماد بودن
وجود این دو خصیصه در هر دو طرف رابطه باعث می‌شود تا ارتباطی عمیق‌تر شکل بگیرد.

مسئولیت‌پذیری
طرفین رابطه باید در اعمال و رفتار خود مسئولیت پذیری را بروز دهند. داشتن رابطهٔ عاطفی بلندمدت و سالم نیازمند سطح بسیار بالایی از بلوغ است. درصورت نبود این ویژگی، اختلافات و جدل‌ها دو طرف رابطه را وارد بازی بی‌نتیجه و نامطلوب «سرزنش کردن» می‌کنند. به این ترتیب برقراری ارتباط ناموق خواهد بود و تخریب عاطفی به‌سادگی ترمیم و درمان نخواهد شد.

۲. حساسیت معقول در رابطه چیست؟
زنان به مردانی نیاز دارند که محبت، صبر، درک، هم‌دردی و همراهی خود را در رابطه ابراز می‌کنند. فرقی نمی‌کند که رابطه میان زن و مرد دقیقا به چه صورت است، اما این رابطه هرچه که باشد، خواه رابطهٔ زناشویی باشد یا دوستانه (آشنایی) و…، هر دو طرف باید احساسات یکدیگر را در نظر بگیرند و به آن توجه داشته باشند. هر یک از طرفین باید به صبر و تلاش دیگری برای بقای رابطه واقف باشند و بدانند که باید به هم توجه کنند و یکدیگر را عزیز بدارند.

دوستی
دوستی لازم است. دوستی با شریک عاطفی به این معناست که با او صبور هستید و پذیرای او خواهید بود. زن انتظار دارد که مرد در رابطه همان صبر و درکی را به کار بگیرد که در ارتباط با دوستان نزدیک خود به کار می‌گیرد. البته تمام این موارد زمانی به نتیجهٔ مثبت می‌انجامند که به‌شکلی متقابل رعایت شوند.

بلوغ عاطفی
بلوغ عاطفی نیز برای داشتن رابطه‌ای موفق ضروری است. شاید گاهی‌اوقات داشتن رفتارهای کودکانه رابطه را شاد کند، ولی موقعیت‌های مهم، رفتار و تفکر بزرگسالانه می‌طلبند. به کارگیری درایت برای حل مشکلات و برطرف کردن موانع رابطه نیز ازجمله ویژگی‌های مهمی است که باید در طرفین وجود داشته باشد. گاهی‌اوقات بهتر است که به‌جای اعمال فشار و مجبور کردن شریک عاطفی‌تان به انجام کاری، از فکرتان برای حل مشکل کمک بگیرید.

حمایتگری
حمایتگری از زن زندگی‌تان برای او یک دنیا ارزش دارد. حمایت کردن از شریک عاطفی اصلی‌ترین نقش هر فرد است. فرقی نمی‌کند که دوست‌تان باشد یا شریک عاطفی‌تان، هر زمان که به کمک احساسی یا عملی شما نیاز داشتند باید در کنارشان باشید و کاری برای‌شان انجام بدهید. طرفین باید در مواقع نیاز، هر کاری از دست‌شان برمی‌آید برای یکدیگر انجام دهند.

شاید شریک عاطفی‌تان نیاز دارد به او گوش بدهید یا در تصمیم گیری با او هم‌فکری‌ کنید. مسائلی مانند بزرگ کردن فرزندان یا مشکلات مالی هم ازجمله مواردی هستند که نیاز به حمایت طرفین از یکدیگر دارند. در کل سعی کنید که حضورتان مثبت و کارآمد باشد.

حساسیت‌ها و درک تجربیات طرف مقابل
وجود حساسیت درکنار درک و پذیرش تجربه‌های مختلف زندگی طرف مقابل، در داشتن رابطهٔ موفق مؤثر است. تجربه‌ها و نگاه فرهنگی هر فرد وابسته به هویت جنسیتی اوست. هر فرد در رابطه باید به نگاه و طرز تفکر خود دقت کند و متوجه تأثیرات منفی برخی کوچک‌بینی‌های جامعه بر زن زندگی‌‌اش باشد.

نگاه مرد و زن به موضوعات مختلفی مثل حقوق و جایگاه زنان می‌تواند زاییدهٔ تجربه‌ها و محیط اطراف‌شان باشد. ممکن است نگاه اشتباه جامعه به زنان، تبعیض، برخورد ناعادلانه یا کلیشه‌های جنسیتی باعث شوند که افراد رفتار درستی از خود ارائه نکنند.

کلیشه‌های جنسیتی، مضرات زیادی دارند و کنار گذاشتن آنها از سوی طرفین رابطهٔ عاطفی یا کاری به نفع همه خواهد بود. زنان را وادار نکنید که خودشان را اثبات کنند. زن و مرد باید به‌شکلی مساوی و در کنار هم زندگی و کار کنند. ضمن اینکه امتیازات دریافتی‌شان هم باید برابر باشد.

۳. صمیمیت ارضاکننده با شریک عاطفی چگونه است؟
زنان به‌دنبال تزریق هیجان و ماجراجویی به رابطهٔ خود هستند. البته این هیجان و ماجراجویی زمانی ارزشمند و مطلوب خواهد بود که توأم با ایمنی و مطابق سلیقه و خواست افراد باشد. برای رسیدن به رضایت در این رابطه باید هر دو طرف خود را از نظر ذهنی به چالش بکشند و همراه با شریک‌شان از تجربه‌های تازه امن و مطلوب استقبال کنند. استقبال و شوق طرفین به کسب تجربه‌های متنوع و جالب به قوام رابطه کمک می‌کند.

همراهی و دوستی
همراهی و دوستی طرفین رابطه با یکدیگر منجر به شکل‌گیری روابط بلندمدت و پایداری رابطه عاطفی می‌شود و رابطه را به سطوح بالاتر می‌برد. مسائل و اتفاقات مختلفی در زندگی رخ می‌دهند که می‌توانند روابط عاطفی و حتی جنسی شما را دچار اختلال کنند؛ برای مثال ورود فرزندان، طولانی‌تر شدن ساعات کاری یا فشرده شدن وظایف شغلی و بروز اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای مانند معلولیت و ناتوانی‌ها. همراهی و دوستی طرفین و کمک به یکدیگر، می‌تواند به کاهش فشار ناشی از این مشکلات کمک کند.

ابراز علاقه
گفتن جملات عاشقانه برای بعضی از افراد ساده نیست. گاهی‌اوقات هم ابراز جملات این‌چنینی، مسئولیت سنگینی را بر دوش طرفین رابطه می‌گذارد. برخی از افراد هم معتقدند که ابراز عشق و گفتن «دوستت دارم» باعث می‌شود که ضعیف و آسیب‌پذیر به نظر برسند، اما واقعیت این است که اگر کسی را دوست دارید باید به او ابراز علاقه کنید. او باید از عشق‌تان نسبت به خود مطلع شود. اگر هم قادر نیستید احساسات خود را به‌صورت کلامی منتقل کنید باید به شیوه‌های دیگری که برای طرف مقابل‌تان ارزشمند است، به‌دنبال ابراز عشق باشید. همهٔ ما به دوست‌ داشته شدن نیازمند هستیم.

رابطهٔ جنسی سالم
زنان دوست ندارند که همسران‌شان از رابطهٔ جنسی به‌عنوان پاداشی برای کار خوب استفاده کنند. درواقع، رفتار خوب شریک عاطفی شما نباید ابزاری برای رسیدن به هدفی مشخص باشد.

اگر ارتباط جنسی را به منزلهٔ پاداشی برای رفتاری خاص در نظر بگیرید، رابطهٔ جنسی خود را به معامله‌ای اقتصادی تبدیل می‌کنید که کار درستی نیست. زنان بسیار کمی هستند که از چنین رابطه‌ای استقبال می‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که زنان از رابطهٔ عاطفی می‌خواهند، در نظر گرفتن نیازهای جنسی هر دو طرف در یک رابطه است. رابطه‌ٔ جنسی سالم باید فعالیتی جذاب برای آشنایی و صمیمیت هرچه بیشتر طرفین با جسم یکدیگر باشد، نه تکرار مکررات. اگر شریک عاطفی زنان به دید درستی از نیازهای هر دو طرف رسیده باشد، هر دو از رابطه به یک اندازه لذت خواهند برد. مردان باید در کشف رازهای این رابطه تلاش کنند.

چیزی که همه مستحق آن هستیم
زنان به مردانی نیاز دارند که در کنارشان بایستند و از موفقیت آنها همان‌قدر لذت ببرند که از موفقیت خود می‌برند. در این صورت، زنان هم می‌توانند به‌اندازهٔ مردان از زندگی‌شان لذت و بهره ببرند. مردان باید برای درک قدرت همسرشان وقت بگذارند و برای تمام خوبی‌هایی که این زن به زندگی‌شان آورده است، به او احترام بگذارند. باید بدانید که مردان و زنان از رابطهٔ عاطفی، چیزهای مشترکی می‌خواهند. فقط شکل دریافت این خواسته‌ها متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای فالوده محفوظ است. © 2024 | توسعه و پشتیبانی توسط رویال کد